سامانه واگذاری اولویت تشرف به حج تمتع
پاسخ به سوالات پرتكرار

توجه : این سامانه برای در خواست واگذاری قبوض ودیعه گذاران حج و متقاضیانیکه درخواست تهیه اولویت جهت تشرف به حج تمتع را دارند آماده شده است، لذا خواهشمند است بمنظور حذف هرگونه دلالی و واسطه گری و برای تحقق این امر از مراجعه به افراد غیر مسئول و آگهی های موجود در فضا مجازی یا سطح شهر خود داری نمائید. همچنین درصورت عدم مهارت های لازم برای ثبت در خواست خود درسامانه به کارگزاری های سازمان حج و زیارت مراجعه کنید ، آدرس دفاتر و یا شرکتهای تحت نظارت سازمان حج وزیارت هر استان از طریق سایت رسمی سازمان حج وزیارت به نشانی hajnews.ir در دسترس می باشد ویا می توانید با شماره تلفنهای : 5-64511 سازمان حج وزیارت تهران و یا سایر مراکز استانها تماس و از آدرس کارگزاری های شهر خود مطلع شوید. لذا خواهشمند است ضمن مطالعه راهنمای موجود در سامانه tasharof.haj.ir از راهنمایی های ذکر شده درآن استفاده نمایید ، بهمین منظور برآن شدیم تا ضمن گرد آوری تعدادی از سوالاتی که ممکن است برای شما ایحاد شبهه نماید را بحضورتان عرضه نماییم تا بتوان موجبات رضایت خاطرتان را فراهم آوریم .

تذکر : در صورتیکه ورثه متوفی قصد واگذاری اولویت به غیر منسوبین را داشته باشند در دفترخانه اسنادرسمی نسبت به تنظیم وکالت بین ورثه اقدام می نمایند، و چنانچه ورثه قصد تشرف بجای متوفی را داشته باشند کلیه وراث نسبت به تنظیم سند صلحنامه (قطعی ) در دفترخانه اسناد رسمی اقدام نمایند.

چگونه در سامانه واگذاری اولویت برای فروش سند خود اقدام کنم ؟
پاسخ با مراجعه به سایت tasharof.haj.ir و مطالعه راهنمای مخصوص واگذار کننده اولویت می توانید از نحوه کار مطلع شوید

چگونه می توان درسایت نسبت به دریافت (خرید سند ) اقدام کرد ؟
پاسخ با مراجعه به سایت tasharof.haj.ir و مطالعه راهنمای مخصوص دریافت کننده اولویت می توانید از نحوه کار مطلع شوید

کلمه عبور و رمز آن را فراموش نموده ام ؟
پاسخ : با مراجعه به سامانه در صفحه اصلی و کلیک برروی لینک آبی رنگ بنام: در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید و ورورد اطلاعات خواسته شده از قبیل شماره کد ملی و شماره همراه اعلامی در سامانه تکمیل اطلاعات حج نسبت به بازیابی رمز عبور بر روی تلفن همراه خود اقدام نمائید.

با ورود به سامانه متوجه شدم که اطلاعات مربوط به سند ودیعه حج من درسامانه اشتباه می باشد چگونه می توانم آنرا اصلاح کنم ؟
پاسخ : اطلاعات سجلی شما با استعلام از اداره ثبت احوال می باشد و غیر قابل اصلاح می باشد و چنانچه یکی از ایتم های مشخصات سجلی آن از قبیبل کد ملی یا تاریخ تولد آن اشتباه باشد بایستی با اصل شناسنامه و کارت ملی به ثبت احوال مراجعه کنید و اما چنانچه سایر اطلاعات شما از قبیل شماره تلفن و ادرس و وضعیت تاهل شما یا سایر اطلاعات شما به اشتباه ثبت کرده باشید با مراجعه به سامانه فراخوان تکمیل اطلاعات ودیعه گذاران حج در آدرس : reserve.haj.ir مراجعه نموده ودر قسمت ویرایش سامانه با ورود با کد ملی و کد رهگیری که قبلا برای شما ارسال شده بود نسبت به بازیابی اطلاعات و تصحیح آن اقدام نمایید و پس ازآن اطلاعات مربوط به شما درسامانه tasharof.haj.ir اصلاح خواهد شد.

آیا انتقال برای بار دوم مجاز است ؟
پاسخ : فقط به منسوبین درجه اول امکان پذیر میباشد.

آیا باید جهت تقاضای فروش خود در سامانه باید به کارگزاری مراجعه کنم ؟
پاسخ : البته بعد از تماس کارگزار باشما با بهمراه داشتن اصل مدارک از قبیل سند ودیعه گذاری وکارت ملی و شناسنامه .

آیا سند مفقود شده را می شود انتقال داد ؟
پاسخ : خیر، با بهمراه داشتن مدارک شناسنامه و اصل کارت ملی و یک ضامن دارای حساب جاری در بانک ملی ایران به شعبه صادر کننده سند مراجعه و نسبت به دریافت دریافت سند المثنی اقدام نمائید .

بعد از در خواست واگذاری ( فروش سند ) ویا دریافت (خرید ) سند چه مدارکی را باید به کارگزاری حج ارائه دهیم ؟
پاسخ : 1- کارت ملی 2- اصل شناسنامه 3- اصل قبض (سند) ودیعه گذاری حج

آیا کسی قبلا سند خود را از غیر میتواند دوباره آنرا به غیر واگذار کند؟
پاسخ : خیر فقط به منسوبین درجه اول امکان پذیراست.

آیا فردی که قبلا نسبت به انتقال اولویت از یکی از منسوبین درجه اول (پدر،مارد،خواهر،برادر،همسر،فرزند) اقدام نموده باشد آیا می تواند مجددا نسبت به واگذاری آن به غیر منصوبین اقدام نماید؟
پاسخ : بله / درصورتیکه انتقال اول از یکی از نسبت های ذکر شده بالا باشد شما می توانید نسبت به انتقال مجدد به منسوبین وغیر منسوبین برای بار دوم اقدام نمائید

فرایند کلی نقل وانتقال اسناد حج تمتع به چه صورت میباشد ؟
پاسخ : 1- ابتدا باید واگذار کننده اولویت یا دریافت کننده اولویت اطلاعات خود را با توجه به توضیحات و راهنمای موجود در سامانه tasharof.haj.ir ثبت نماید و یکی از کارگزاریهای موجود در شهر محل اقامت خود رانتخاب نماید بعد از تماس از دفتر کارگزاری با مدارک به دفتر کارگزار مراجعه نموده و فرایند انتقال را نهایی نمایند.

در صورتیکه طرفین بعد از ثبت اطلاعات از فرایند انتقال منصرف شوند به کجا مراجعه نمایند؟
پاسخ : متقاضیان با مراجعه حضوری به دفتر زیارتی و اعلام انصراف کتبی از واگذاری اولویت، تقاضای ابطال انتقال را دارند وکارگزار بعد از اطمینان از طرفین و هماهنگی نسبت به تقاضای ابطال انتقال اقدام می نماید.

آیا متقاضیان می توانند نسبت به دریافت سود سپرده اسناد حج اقدام نمایند ؟
پاسخ : امکان دریافت سود سپرده اسناد حج تا زمان واگذاری اولویت وجود نداشته و طرفین می بایست درخصوص سود حاصله از عقود اسلامی بایکدیگر به توافق برسند (درضمن سود سپرده هر 5 سال حدود ده میلیون ریال می باشد) لذا با توجه به وجود واسطه ها و دلال ها حتی الامکان از دادن هر گونه وکالت به اشخاص متفرقه خودداری نمایید .

بنده برای فروش سند خویش درسامانه اقدام نموده ام ولی در منوی "واگذاری اولویت " وقتی میخواهم که کارگزار را انتخاب کنم می بینم که اطلاعات کارگزاری مثلا: شهرشیروان نمایش داده میشود در حالیکه من ساکن مشهد هستم وانتظار دارم روال واگذاری اولویت قبض ودیعه اینجانب در محل سکونتم یعنی در مشهد ادامه پیدا کند. مشکل از کجاست ؟
پاسخ : باتوجه به اینکه شما قبلا در سامانهReserve.haj.ir) فراخوان تکمیل اطلاعات اسناد حج( شهر محل سکونت را شهر شیروان واقع در استان خراسان شمالی اعلام کرده بودید، لذا لازم است با کد ملی و شماره رهگیری در قسمت ویرایش سامانه فراخوان تکمیل اطلاعات حج وارد شوید و استان و شهرمحل اعزام خود را اصلاح نمایید سپس در سامانه tasharof.haj.ir یکی انتخاب کارگزاری های شهرمحل سکونت خود را انتخاب کنید.

بنده برای خرید سند حج درسامانه اقدام نموده ام ولی در منوی "دریافت اولویت " وقتی میخواهم که یکی قبوض موجود را نتخاب میکنم می بینم یکی از دفاتر کارگزاری حج در کرج را نمایش میدهد درحالیکه من ساکن تهران هستم ومیخواهم از طریق یکی از دفاتر کارگزاری تهران سندحج را دریافت کنم مشکل از کجاست ؟
پاسخ : باتوجه به اینکه شما قبلا دربخش حساب کاربری سامانه tasharof.haj.ir شهر محل سکونت را شهرکرج واقع در استان البرز اعلام کرده بودید، لذا لازم است با کد ملی و کلمه عبور خود به سامانه مراجعه و شهرواستان محل سکونت خود را تغییر وسپس نسبت به دریافت اولویت خود اقدام کنید .